Kültür Tuğlası Nedir? Dekoratif Tuğla Duvar Kaplama

Eski dönemlerden beri temel yapı malzemesi olan el yapımı olan tuğlalar güzümüz dekorasyonlarında dekoratif amaçlı olarak kullanılmaktadır. Mimar ve tasarımcılar tarafından en çok tercih edilen dekoratif tuğla duvar kaplama malzemesi olan kültür tuğlaları hemen hemen her mekanda karşımıza çıkmaktadır. İç mekan tasarımlarında ve bina cephe giydirme tasarımlarında kullanılmakta olan bu yapı malzemesi çimento esaslı olup, içeriğinde değerli maden ve boya pigmentleri kullanılmaktadır. Kültür tuğlası nedir sorusunun cevabı; Çimento, pomza, kum ve boya pigmentlerinin karışımından oluşan dekoratif duvar kaplama malzemesidir. Daha detaylı bilgi için üstteki linki tıklayınız.

Kültür tuğlası dokuları ve renkleri için tıklayınız…

Authentic Brick Kültür Tuğlası

Authentic Brick Kültür tuğlası 7 farklı renk ve doku ile iç ve dış mekanlarınızı sıcaklaştıracak…

( Authentic Brick AmbarAuthentic Brick AscuasAuthentic Brick GrisAuthentic Brick AntracitaAuthentic Brick Combo 1Authentic Brick Combo 2Authentic Brick Combo 3 olarak adlandırılmaktadır. )

Artpietra Kültür Tuğlası AB 1424 Authentic Brick AmbarArtpietra Kültür Tuğlası AB 1456 Authentic Brick AscuasArtpietra Kültür Tuğlası AB 1463 Authentic Brick GrisArtpietra Kültür Tuğlası AB 1478-Authentic Brick AntracitaArtpietra Kültür Tuğlası AB 1483 Authentic Brick Combo 1Artpietra Kültür Tuğlası AB 1486 Authentic Brick Combo 2Artpietra Kültür Tuğlası AB 1488 Authentic Brick Combo 3

Old Brick Kültür Tuğlası

Old Brick Kültür tuğlası 10 farklı renk ve doku ile eskitme tuğla, eski tuğla dokularıyla mekanlarınızda şıklık katacaktır. Old Brick Kültür tuğlası renkleri birbirleriyle harmanlanarak da kullanılabilir. Ürün kalınlığı ortala 1 ila 1,5 cm olarak tasarlanmıştır.

( Old Brick Blanco OB-1311, Old Brick Crema OB-1313, Old Brick Rosa OB-1324, Old Brick Narranja OB-1334, Old Brick Cotto OB-1344, Old Brick Rojo OB-1346, Old Brick Marron OB-1353, Old Brick Ascuas OB-1356, Old Brick Gris OB-1363, Old Brick Antracita OB-1378 olarak adlandırılmaktadır.)

Artpietra Kültür Tuğlası OB 1311 Old Brick BlancoArtpietra Kültür Tuğlası OB 1313 Old Brick CremaArtpietra Kültür Tuğlası OB 1324 Old Brick RosaArtpietra Kültür Tuğlası OB 1334 Old Brick NarranjaArtpietra Kültür Tuğlası OB 1344 Old Brick CottoArtpietra Kültür Tuğlası OB 1346 Old Brick RojoArtpietra Kültür Tuğlası OB 1353 Old Brick MarronArtpietra Kültür Tuğlası OB 1356 Old Brick AscuasArtpietra Kültür Tuğlası OB 1363 Old Brick GrisArtpietra Kültür Tuğlası OB 1378 Old Brick Antracita

 

Thin Brick Kültür Tuğlası

Thin Brick Kültür tuğlası 6 farklı renk ve doku ile tasarlanmıştır. Düz ve keskin hatlarıyla sadelikten hoşlananlar için biçilmiş kaftandır. Old Brick Kültür tuğlası renkleri birbirleriyle harmanlanarak da kullanılabilir. Ürün kalınlığı ortala 1 ila 1,5 cm olarak tasarlanmıştır.

( Thin Brick Blanco TB-1211, Thin Brick Arena TB-1227, Thin Brick Rojo TB-1246, Thin Brick Marron TB-1253, Thin Brick Gris TB-1263, Thin Brick Antracita TB-1278 olarak adlandırılmaktadır.)

Artpietra Kültür Tuğlası TB 1211 Thin Brick BlancoArtpietra Kültür Tuğlası TB 1227 Thin Brick ArenaArtpietra Kültür Tuğlası TB 1246 Thin Brick RojoArtpietra Kültür Tuğlası TB 1253 Thin Brick MarronArtpietra Kültür Tuğlası TB 1263 Thin Brick GrisArtpietra Kültür Tuğlası TB 1278 Thin Brick Antracita

Stick Brick Kültür Tuğlası

Stick Brick Kültür tuğlası 2 farklı renk ve doku ile tasarlanmıştır. Bizans tuğlası ya da çubuk tuğla olarak bilinen ince tuğla küçük mekanlarda daha ferah ortamlar yaratmaktadır. Ürün kalınlığı ortalama 1,5 ila 2 cm olarak tasarlanmıştır.

( Stick Brick Crema Sb-1113, Stick Brick Cotto SB-1144 olarak adlandırılmaktadır.)

Artpietra Kültür Tuğlası SB 1113 Stick Brick CremaArtpietra Kültür Tuğlası SB 1144 Stick Brick Cotto

 

Kültür Tuğlası Nedir? Dekoratif Tuğla Duvar Kaplama

Eski yapılardan sökülen tuğlalardan kalıplar alınarak üretilen dekorasyon malzemesine kültür tuğlası denilir. Gelin bu kültür tuğlası nedir sorusunun cevabını sizlerle paylaşalım…

 

Eski zamanlarda duvarları örmek için toprak ve kil, içeriğindeki kireç ayrıştırıldıktan sonra el yapımı olarak üretilen harman tuğlalar yıllar içerisinde ömrünü tüketmeye başlamıştır. Bu eskimiş yıpranmış el yapımı tuğlaların dış yüzeyleri teknolojik çalışmalar sonucunda yüzey dokuları alınarak kopyalanmıştır. Bu kopyalama işlemi yapılırken eskimiş olan doğal tuğlalardan en iyileri seçilerek ayıklanmıştır. Kültür tuğlası uygulaması yapılmış bir alanı incelerseniz birbirinin tekrar etmediğini gözlemleyebilirsiniz. Renk ve karakteristik yapılarının hep farklı olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

 

Kültür tuğlası ya da dekoratif tuğla günümüz coğrafyasına 2000’li senelerden sonra yer edinmeye başlamıştır. Kimi zaman bir eğitim kurumunun cephesinde, kimi zaman arkadaşlarımızla sohbet ettiğimiz cafenin duvarında ya da sosyal yaşam alanlarımız olan evlerimizde ve ofislerimizde Tv ünitesi arkasında kültür tuğlasına karşılaşmaktasınız.

Kültür tuğlası uygulaması için öncelikle iyi bir ekip ve işinde profesyonel bir kadroyla çalışmanızda fayda var. Çünkü yanlış yapılan bir uygulamadan dönüş yapmak çok zordur. Örneğin boyalı bir cephede kullanmanız gereken astar malzemesi yanlış kullanılmış ya da hiç kullanılmamışsa o yapılan uygulama ilerleyen dönemlerde sizlere sıkıntı yaratabilir.

Daha geniş ve detaylı bilgi için

 

Comments are closed.