Dekoratif Taş

Artpietra Dekoratif taş ; çimento esaslı olup, doğal taşlardan kalıplar alınarak üretilen duvar kaplama malzemesidir. İçerisinde pigment, renklendirici, çimento, katkı maddesi bulunmaktadır. Doğal taşlardan kalıplar alınarak üretilen kültür taşı imalatı sanıldığı kadar basit değildir. Doğanın vermiş olduğu nimetlerden birisi olarak sayılan doğal taş tozu haline getirilir. Çimento, esas olarak, doğal kalker taşları ve kil karışımının yüksek sıcaklıkta ısıtıldıktan sonra öğütülmesi ile elde edilen hidrolik bir bağlayıcı malzeme olarak tanımlanır. Hidrolik bağlayıcı maddeler, su ile reaksiyonu sonucu sert bir kütle oluşturduktan sonra su içerisinde dağılmayan, sertliğini ve mukavemetini muhafaza eden veya artıran bağlayıcı maddelerdir.

Dekoratif Taş nedir? | Artpietra Kültür Taşı

Çimento ile harç ve beton gibi çimentolu ürünler insanoğlunun geçmişte en fazla kullandığı ve gelecekte en fazla kullanacağı yapı malzemesi olmakla beraber aynı zamanda en fazla küçümsenen ve özellikleri en az bilinen malzemelerdir. Belki de bunun nedeni ilk bakıştaki basit görünümleri ve kolay sanılan üretimleridir. Dekoratif taş üretiminde olmazsa olmazı iyi bir çimentodur. İyi bir Dekoratif taş nedir sorusunun cevabı içeriğinde gizlidir.
Dekoratif taş 2. ham maddesi kumdur. Kum; silisli kütlelerin, doğal taşların, doğal etkenlerle parçalanarak ufalanmasından ya da doğal taş yani kayaların parçalanmasıyla oluşan, genellikle kuvars esaslı granüllü malzemedir. Kültür taşı üretiminde kullanılacak kum hassas bir şekilde seçilmelidir. İçeriğinde kireç barınmamalı aksi takdirde üretilen kültür taşı zamanla terleme yaptıkça kusacaktır. Kültür taşı kullanılan ham maddeler gereği su emme oranı yüksek yapı malzemeleridir. Kum ve çimento ile üretilen kültür taşı dış mekanlarda hava şartlarına maruz kaldıkça suyu emecek ve bahar aylarında emilen su terleme yaparak dışa vuracaktır.
Kültür taşı üretiminde kullanılan boya pigmentleri toz halinde çimento ve diğer ham madde karışımlarıyla karıştırılır. Dekoratif taş üretiminde kullanılan boya pigmentleri belli reçetelerle çimento ve kum ile harmanlanır. Dekoratif taş sorusunun cevabı ve uygulama görselleri için tıklayınız.

Artpietra Kültür Taşı | Kültür Taşı nedir?

Günümüzde Türkiye kültür taşı ile ilgili uygulaması yapılmış birçok proje görmektesiniz. Artpietra Kültür taşı Düzce merkezli kültür taşı ve kültür tuğlası üretimi yapan bir firmadır. İstanbul Anadolu yakasında Ataşehir ilçesinde tüm Dekoratif taş ürünlerimizi detaylı olarak görebilmeniz adına bekleriz. Artpietra kültür taşı ürünlerini görmeden duvar dekorasyonunuza karar vermeyin.

 

Dekoratif taş Çeşitleri

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan ve aranan bir duvar kaplama modeli olan kültür taşından ve nasıl kullanıldığından sizlere bahsedeceğiz . Evine renk ya da hareket katmak isteyenlerin eskiden tercihi renkli boya yaptırmak , duvar kağıdıyla duvarı kaplamak olsa da artık doğallığı oturma odalarında veya yatak odalarında hissettirmek isteyenlerin tercihi her renk ve model seçeneğiyle kültür taşı olmuştur. Kültür taşlarının görünün olarak doğal taşlardan bir farkı yoktur. Görünüm olarak olmadığı gibi doku, model ve renk seçenekleri de doğal taşların birebir kopyası olma özelliğine sahiptir. Dekoratif taş çeşitleri arasında en çok tercih edilen ürün Amorfo gris kültür taşıdır.

Binalarınızın dış cephelerinde tercih edebileceğiniz gibi evinizin iç dekorasyonunda da kullanabilirsiniz. Şömine, barbekü, ocak duvarlarında oldukça tercih edilen bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Dekoratif olarak kullandığımız bu kültür taşları doğal taşlara göre daha hafif ve ince olduğu için daha kolay kaplama işleminin tamamlanmasını sağlar.Aynı zamanda ince oluşuyla yapılan kaplamanın alan olarak çok yer kaplamaması da bir diğer avantajıdır. Sağladığı ısı ve ses yalıtımı sayesinde evinizde sessiz ve sıcak bir ortama sahip olabilirsiniz.

Dekoratif taşın 7 Özelliği

 1. Düzenli olarak her yıl yaptırdığınız boyanız ve izolasyon işlemlerinden kurtulmuş olursunuz . Hem ekonomik açıdan hem de her yıl bu işlemleri planlamaktan yorulduysanız dekoratif taş çeşitleri tam size göre !
 2. Zemin sıvası tamamlanmış olan bütün yüzeylerde kolaylıkla uygulanabilir .
 3. Sağladığı ses ve ısı izolasyonu sayesinde bu sorunu da halletmiş olursunuz .
 4. Doğal taş uygulamasında başınıza gelebilecek olan taşın üzerinde bar oluşumu ve ya taşın kopması gibi sorunlar sizin başınıza gelmez.
 5. Kolay montaj ve demontaj işlemine sahip olması sayesinde ekstra bir işlem gerekmez.İstenildiği zaman taşları kaldırabilirsiniz .
 6. Tercihinize göre parçalara bölerek tv ünitenizi veya kitaplığınızın olduğu bir duvarını kaplayabilirsiniz.
 7. En çok tercih edilen genellikle şömine gibi dekoratif parçalar olmaktadır.

Dekoratif Taş Çeşitleri ve Uygulaması

Doğadan ilhan alınarak ortaya çıkan kültür taşları model olarak çok farklı modele ve isime sahip olmasına rağmen sıkça kullanılan modeller bellidir . Bütün markaları göz önüne alarak sizler için 5 farklı model belirledik bunlar ;

 • Amorfo Dekoratif Taş
 • Pizzara Dekoratif Taş
 • Roca Dekoratif Taş
 • Montuno Dekoratif Taş
 • Corte Dekoratif Taş
 • Rio Dekoratif Taş

Uygulama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kültür taşının duvara iyi sabitlenebilmesi için duvarınızın bu işleme uygun olması gerekmektedir .Eğer duvarınız beton ve ya tuğla ise işiniz biraz daha kolay olacaktır. Direk uygulama yapabilirsiniz . Tuğla duvarlarda daha iyi bir sonuç almak isterseniz uygulama yapmadan bir gün önce bir kat sıvanması daha iyi olacaktır .
 • Brüt beton üzerine kültür taşı kaplama işleme yapılacaksa yüzey çentiklenmeli ve yüzeye aderans arttırıcı kimyasallar kullanılmalıdır.
 • Duvar eğer gaz beton gibi hafif bir bloktan oluşuyorsa , bu yapı için özel olarak yüksek aderans sağlayan bir harç hazırlanmalıdır .
 • Duvar ahşap bir panelden oluşuyorsa , önce nem bariyeri (membran) ile kaplanmalıdır ve su geçirimsizliği sağlanmalıdır .
 • Duvar alçı panelden oluşuyor ve daha önce boyanmamış ise bir kat yüksekliği olan duvarda iki kat aderans arttırıcı sürdükten sonra taşları uygulayabilirsiniz.

Sizler için Arkhestone Duvar Kaplamaları ekibi olarak bugün kültür taşı nedir , avantajları nelerdir ve dekoratif taş çeşitleri hakkında bahsetmiş olduk . Umuyoruz ki aklınızda Dekoratif Taş ile alakalı takılan soru kalmamıştır ve sizlerde evinizde kültür taşını kullanmaya başlarsınız . Aklınıza takılan bütün soruları cevaplamak için biz Arkhestone ekibine her daim soru sorabilirsiniz.

ArkheStone Dekoratif Taş, Üretici, imalatçı Firma olarak İstanbul’da hizmet vermektedir Dekoratif Taş Modeleri, Fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.