Genel

Modern Ofis Tasarımında 8 Püf Nokta

Modern Ofis Tasarımında 8 Püf Nokta

Modern ofis tasarımı, günümüzde yeni bir ofis kurmak ya da ofis dekorasyonlarını yenilemek isteyen kişiler tarafından dikkat çeken tasarımlar arasında karşımıza çıkıyor. Bir dekorasyon tasarımı yaparken öncelikle ufak bir araştırma yapmak önem taşıyor. Ancak konu hakkında bilginiz olsa bile mekanlarda değişiklikler yapmak konusunda kararsız kalabilme ihtimaliniz bulunuyor. Eğer modern ofis tasarımı yapmak istiyorsanız bazı noktalar dikkat etmeniz ise önem taşıyor.

ilginizi çekebilir : Kafe Tasarımı İçin İzlenebilecek 7 Adım

  1. Doğayı Entegre Edin

Bilindiği üzere modern dekorasyon denildiğinde ilk akla gelenlerden biri doğanın huzurlu dokunuşunu yaşam alanlarına taşımak. Modern ofis tasarımı konusunda da çeşitli bitkiler ve çiçeklerden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda çevre bilincinin önceki yıllara kıyasla oldukça artmış olmasından dolayı da ofis tasarımlarında bitkilerden sıklıkla faydalanıldığı bilinenler arasında. Bitkiler sundukları büyüleyici görüntünün yanında temiz hava açısından fonksiyonel olan dekorasyon araçlarıdır.

  1. Açık Çalışma Anlarını Benimseyin

Modern ofis tasarımı konusunda özellikle iş birliğine teşvik edici olması açısından açık çalışma alanlarının kullanılması önem taşıyor. Ortak projelerde çalışanların beyin fırtınası yapabilmesi açısından da oldukça yardımcı olan bu plan, aynı zamanda personelin daha iyi ilişkiler kurabilmesi konusunda da yardımcı olacaktır.

  1. Ergonomik Mobilyalar Kullanın

İş gücünün her zaman verimli şekilde tutulabilmesi açısından modern ofis tasarımı için mutlaka ergonomik mobilyaların kullanımına önem verilmeli. Bilindiği üzere insanların konforlu bir alanda çalışıyor olması her zaman verimliliği artırıcı bir etken olmuştur.

  1. Aydınlatmaya Önem Verin

Modern ofis tasarımı yaparken tercih edeceğiniz mobilyaların yanı sıra mümkün olduğunda doğal ışık alan bir ortam yaratmaya gayret edilmelidir. Aynı zamanda hava dolaşımının da verimliliği artırıcı şekilde dizayn edilmesi önem taşır. Aksi takdirde personelin motivasyonu hızla düşecek ve iş verimliliği azalacaktır.

  1. Özel Alanlar Tasarlayın

İş birliğini artırmak amacı ile her ne kadar açık planlar tercih ediliyor olsa da kimi zaman sessizliğe de ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Modern ofis tasarımı yapmak istiyorsanız çalışanların zaman zaman odaklanmak ve sessiz bir ortamda çalışabilmek için kullanabileceği özel alanlar yaratmaya özen göstermelisiniz.

  1. Yalıtıma Dikkat Edin

Açık planlar söz konusu olduğunda özellikle kalabalık ortamlarda gürültü en çok problem yaratan faktörler arasında karşımıza çıkmaktadır. Bu durum hem çalışanın motivasyonunun düşmesine sebep olacak hem de iş konusunda tatminsizlikler yaşanmasına neden olacaktır. Modern ofis tasarımı konusunda gürültüyü iyi kontrol edebilmek için yalıtıma mutlaka dikkat edilmelidir.

ilginizi çekebilir : doğal tuğla

  1. Teknolojiden Faydalanın

Günümüzde hemen hemen her şeyin teknoloji aracılığı ile gerçekleştirilmekte olduğu özellikle modern ofis tasarımı konusunda özellikle unutulmamalıdır. Dolayısıyla çalışma ortamlarında teknolojinin gücünden faydalanmak büyük önem taşır. Teknolojiden yüksek oranda faydalanan iş yerleri aynı zamanda en çok tercih edilen yerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışanlarınızın işlerini rahat bir şekilde gerçekleştirebilmesi ve bu konuda teknolojiden yeterli oranda faydalanılması konforlu ve motive edici bir çalışma ortamı yaratılması açısından önem taşır.

  1. Karşılama Ortamlarına Özen Gösterin

Ofislerde çalışma ortamlarının yanı sıra müşterilerin karşılandığı ortamlar için de özen gösterilmesi önem taşımaktadır. Müşterilerinizi karşılamak için mümkün olduğunca şık ve konforlu bir alan hazırlamanız hem uzmanlığınızı hem de ciddiyetinizi temsil etmek açısından mükemmel bir tercih olacaktır. Oturma alanları ve resepsiyon bölümünü barındıran karşılama ortamlarında genellikle büyük şirketlerin oldukça gösterişli dekorasyonlar tercih ettiği bilinmektedir. Modern ofis tasarımı konusunda karşılama alanlarında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise her zaman şirketinizin logosu ve adının bulunuyor olmasına özen göstermenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir