Naturel Tuğla

Şahtaş Kaplama Tuğla-Kırmızı Tuğla Renkleri

Şahtaş Kaplama Tuğla

Şahtaş kaplama tuğla imalatı tamamen el yapımı olarak üretilmekte olup, doğal tuğla içeriğinde kil ve topraktır. Şahtaş El yapımı Kaplama tuğla içeriğinde boya bulunmamaktadır. Kaplama tuğla doğal kil renklerinin harmanlanması sonuçu elde edilmektedir. 1200 derecelik fırınlarda 8 ila 10 saat arasında yakılarak fırınlama işlemi yapılmaktadır. Şahtaş Kaplama tuğla kalıpları ile 34 farklı renk ve dokularda üretim yapılmaktadır. Şahtaş kaplama tuğla modelleri arasında seçim yaparken dekorasyonunuza uyacak renk alternatiflerini değerlendirmeniz gerekmektedir. İstenildiği takdirde farklı renklerden kombinasyon yapabilirsiniz. Farklı renklerin harmanından oluşan kaplama tuğla modelleri harman tuğla olarak adlandırılmaktadır. Kırmızı tuğla renkleri ile eskitme havasında bir duvar dekorasyonu için ürünler harmanlanabilir.( RedOrangeWeatheredReclamation vb.) Bir diğer alternatif olarak siyah tuğla renkleri White Black ve White Brown Vb. ) harmanlayarak farklı kombinasyonlar üretebilirsiniz.

Şahtaş Kaplama Tuğla-Kırmızı Tuğla Renkleri

Çoğu mimari tasarımcı tarafından dekoratif tuğla olarak adlandırılan Kaplama tuğla modelleri 1’er metrekarelik kutular halinde satışa sunulmaktadır. Şahtaş kaplama tuğla köşe dönüşleri için köşe tuğlası olarak adlandırılan L şeklinde dönüş detaylarını da düşünmüştür. Köşe tuğlası mtul uzunluk ölçüsü olarak satılmakta olup, uygulamanın profesyonel bir biçimde bitmesini sağlamaktadır. Köşe tuğlası kaplama tuğlası fiyatı düz tuğlalara kıyasla biraz daha pahalıdır. Ama uygulandığı zaman sanki dolu tuğla ile örülmüş bir duvar izlenimi vermektedir. Şahtaş tuğla renkleri olarak en çok tercih edilenler beyaz tuğla ve şahtaş kaplama tuğla kırmızı tuğla renkleri olarak tercih edilmektedir.

 

Şahtaş Kaplama Tuğla-Kırmızı Tuğla Renkleri

Uygulama ve zemin hazırlığı,
Öncelikle şahtaş kaplama tuğla yapılacak zemin hazırlanmalıdır. Zemin hazırlığı yaparken kaplama tuğla yapılacak duvarın;
Alçıpan Zemin üzerine Kaplama tuğla uygulama,
Öncelikle alçıpan yapılmış olan alanda alçıpan birleşim alanlarının derz bandı ile sağlam bir şekilde yapılmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ardından yüzeye sürülecek olan alçıpan astar malzemesi kaplama yapılacak alana tam anlamıyla sürülmesi gerekmektedir. Astar malzemesi tam anlamıyla kuruduktan sonra yüzeye taraklı mala ile seramik yapıştırma harcı sıva olarak çekilmesi gerekmektedir. Sıvası tamamlanan zemin üzerine şahtaş kaplama tuğla uygulaması yapılabilir.

Boyalı zemin üzerine Kaplama tuğla uygulama,
Boya yapılmış zemin üzerine kaplama tuğlası yapabilmek için öncelikle boyalı yüzey beton sıva görünecek şekilde çentiklenme işlemi yapmak gerekmektedir. Çentikleme işlemi yapılan duvar tozdan ve kirden arındırıldıktan sonra astar duvar zemini üzerine sürülmesi gerekmektedir. Astar malzemesi tam anlamıyla kuruduktan sonra yüzeye taraklı mala ile seramik yapıştırma harcı sıva olarak çekilmesi gerekmektedir. Sıvası tamamlanan zemin üzerine şahtaş kaplama tuğla uygulaması yapılabilir.

Brüt beton üzerine Kaplama Tuğla uygulama,
Brüt beton zemin üzerine yapılacak uygulamada içeriği kum özellikli olan astar malzemeleri kullanılarak duvar yüzeyinde aderans arttırılmalıdır. Bu adreans arttırıcı astar tuğla ve yapıştırma harcının duvar yüzeyini sıkıca tutmasını sağlayacaktır. Astar atılan yüzey tam anlamıyla kuruduktan sonra taraklı mala ile yüzey kapanacak şekilde seramik yapıştırma harcı sıvanmalıdır. Sıvası tamamlanan zemin üzerine şahtaş kaplama tuğla uygulaması yapılabilir.

Yalıtımlı – Mantolamalı zemin üzerine Kaplama tuğla uygulama,
Isı yalıtım levhaları ile giydirilmiş cephelerde şahtaş kaplama tuğla uygulaması yapabilmek için xps yalıtım levhaları galvanizli rabitz teli ile birlikte dübel vasıtası ile güçlendirilmesi gerekmektedir. Şahtaş kaplama tuğlası ağırlığını taşıyabilmesi için ortalama m2 de 9 dübel yeterli olacaktır. Galvanizli paslanmaz rabitz teli ve dübel ile güçlendirilen şahtaş kaplama tuğlası yapılacak duvarınız rabitz teli kaybolacak şekilde sıvanması gerekmektedir. Sıvası atılan duvarınız artık Şahtaş kaplama tuğla yapmaya hazır hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir