Genel

Size En Uygun Mobilya Seçmenize Yardımcı Olacak 12 Fikir

Size En Uygun Mobilya Seçmenize Yardımcı Olacak 12 Fikir

Günümüzde mobilya seçeneği çok fazla olduğu için seçerken zorlanabiliyoruz. Mobilya seçimini planlı bir şekilde yaptığınızda tam evinize göre parçaları daha kolay bulabilirsiniz. Mobilya seçiminde yardımcı olacak 12 fikir…

 1. Evinizi Tanımakla Başlayın

Her mobilya tasarımı her ev için uygun değildir. Eğer eviniz kiraysa, farklı evlere uyum sağlayacak ölçülerde mobilyalar almaya dikkat etmelisiniz. Mobilyaları yerleştireceğiniz her alanın ölçüsünü alın ve ferah görünmesi için boşluklara dikkat edin. Mobilyaların çok sıkışık düzenlendiği odalar, mobilya ne kadar güzel olsa da kasvetli ve boğucu görünecektir.

ilginizi çekebilir : Ticari Mekan dekorasyonunda İlgi Çekmenin 11 Altın Kuralı

 1. Renkler Tüm Havayı Değiştirir

Renklerin insanlar üzerindeki etkileri evlere de yansır. Mobilya seçimi yaparken genellikle sevdiğimiz renklere yöneliriz. Ancak evlerde kullanılan bazı renkler, sevmesek de çok farklı ambiyans yaratabiliyor. Mavi, beyaz gibi açık tonlarda mobilyalar, geniş odaların sönük kalmasına neden olur. Geniş bir salonu dizayn edecekseniz, koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Renk seçenekleri arasına turuncu, sarı gibi sıcak tonlar eklediğinizde odada daha modern bir görünüm oluşacaktır.

 1. Kaliteden Ödün Vermeyin

Kaliteli mobilyalar her zaman star parça olarak evinizde kendini gösterecektir. Masalar, koltuk takımları ve yataklar, uzun süreli kullanabileceğimiz ürünlerdir. Kaliteli mobilyalar aldığınızda uzun süre kullanabilir, renklerin solma, kenarlarında soyulma gibi sorunlarla uğraşmazsınız. Kaliteli olmayan sandalye koltuklar, günlük kullanımda son derece dayanıksızdır. Rahat edemeyeceğiniz gibi yeniden mobilya bütçesi ayırmak zorunda kalabilirsiniz.

 1. Farklı Alternatifleri İnceleyin

Hepimizin aklında olan mobilya tasarımları vardır. Ancak farklı alternatifleri incelediğinizde mutlaka yeni fikirler edinirsiniz. Mobilya seçimi yaparken klasik kesim ya da şık kesimler gibi tüm tasarımları inceleyin. Mobilyalarınızın evinizde nasıl duracağını gözünüzde canlandırın. Tercih etmeyi düşünmediğiniz renkler ve tasarımlar arasında evinize çok daha fazla yakışacak modeller olabilir.

ilginizi çekebilir : Göz Alıcı Restoran Dekorları

 1. Takım Almak Zorunda Değilsiniz!

Mobilya seçimi yaparken yapılan yanlışlardan biri her şeyi takım halinde almaktadır. Mağazalarda bulunan takımlar son derece uyumlu ve şık görünse de fark yaratmak için diğer alternatifleri birleştirmeyi deneyebilirsiniz. Mobilyalarınızda kullandığınız renge uyum sağlayacak farklı renkli bir yemek masası, odayı daha canlı gösterebilir. Sandalyelerinizde de tek renk yerine farklı renkleri değerlendirebilirsiniz.

 

 1. Rahat Olmasına Dikkat Edin

Mobilyaların şık tasarımları ilgimizi çekse de rahatlığına daha fazla dikkat etmeliyiz. Salonlarda kullanacağınız mobilyalar, her gün dinlenmek için uzandığınız alanlar olacaktır. Bu nedenle satın almadan önce mutlaka oturun ve rahatlığına dikkat edin.

 1. Kumaşının Temizlenebilir Olması Önemli

Mobilyalar, günlük temizlenmese de belirli dönemlerde temizlenmelidir. Mobilya seçimi yaparken kumaşlarının temizlenebilir olmasına dikkat edin. Keten kumaşlar gibi kaliteli kumaşlar, daha kolay temizlenebilir. Günümüzde son derece rahat kullanım sağlayan leke tutmayan kumaş özellikleri vardır. Bu tarz mobilyalar ev temizliği için en iyi seçimlerdir.

ilginizi çekebilir : Kültür Taşı Nedir ? Artpietra Kültür Taşı

 1. Evi Ferah Gösterecek Seçimler Yapın

Mobilya seçimi evinizin bütün havasını değiştirecektir. Mümkün olduğunca iç kapatmayan renkler seçmeye özen gösterin. Mobilyalar sadece beyaz veya siyah olmamalıdır. Araya renk katacak parçalar ekleyin. Küçük bir oda için seçim yapıyorsanız, takım yerine L koltukları tercih edebilirsiniz.

 1. Çok Eşya ile Mobilyaları Gölgede Bırakmayın

Aldığınız mobilyalar, evinizin odak noktası olacağı için onları gölgede bırakmamalısınız. Mobilya seçimi yaparken aldığınız parçaların bütünlük sağlaması önemlidir. Çok fazla eşya almanız, tüm mobilyaların sönük kalmasına neden olur.

 1. Mobilyaların İşlevsel Olmasına Dikkat Edin

Sandıklı mobilyalar, rahat kullanım sağladığı gibi eşyalarınızı mobilyaların içerisine yerleştirebilirsiniz. Masa seçimlerinde de katlanabilir masalar almanız, alan tasarrufu sağlamanız için yardımcıdır.

 1. Doğru Masa Seçimi ile Oturma Alanını Genişletin

Mobilya takımlarında kullanılan masalar genellikle kare ve dikdörtgendir. Ancak mobilya seçimi dar alanlar için yapılacaksa bu takımlar size göre değil. Yuvarlak masalar, alanı doğru kullanmak için daha iyi seçimlerdir.

 1. Renk Uyumunu Gözden Kaçırmayın

Mobilya seçimi, evin duvarlarının renkleri, objeler, aksesuarlar gibi birçok detayla bütünleşmelidir. Renklerin uyumlu olmasına dikkat etmeli, birbirinden bağımsız parçaları bir araya getirmemelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir