SIKÇA SORULAN SORULAR

Kültür taşı nedir? İçeriğindeki Materyaller nelerdir?

Arkhestone®

 

Kültür taşı nedir; çimento esaslı olup, doğal taşlardan kalıplar alınarak üretilen duvar kaplama malzemesidir. İçerisinde pigment, renklendirici, çimento, katkı maddesi bulunmaktadır. Doğal taşlardan kalıplar alınarak üretilen kültür taşı imalatı sanıldığı kadar basit değildir. Doğanın vermiş olduğu nimetlerden birisi olarak sayılan doğal taş tozu haline getirilir. Çimento, esas olarak, doğal kalker taşları ve kil karışımının yüksek sıcaklıkta ısıtıldıktan sonra öğütülmesi ile elde edilen hidrolik bir bağlayıcı malzeme olarak tanımlanır. Hidrolik bağlayıcı maddeler, su ile reaksiyonu sonucu sert bir kütle oluşturduktan sonra su içerisinde dağılmayan, sertliğini ve mukavemetini muhafaza eden veya artıran bağlayıcı maddelerdir.

 

Çimento ile harç ve beton gibi çimentolu ürünler insanoğlunun geçmişte en fazla kullandığı ve gelecekte en fazla kullanacağı yapı malzemesi olmakla beraber aynı zamanda en fazla küçümsenen ve özellikleri en az bilinen malzemelerdir. Belki de bunun nedeni ilk bakıştaki basit görünümleri ve kolay sanılan üretimleridir. Kültür taşı üretiminde olmazsa olmazı iyi bir çimentodur. İyi bir Kültür taşı nedir sorusunun cevabı içeriğinde gizlidir. Kültür taşı 2. ham maddesi kumdur. Kum; silisli kütlelerin, doğal taşların, doğal etkenlerle parçalanarak ufalanmasından ya da doğal taş yani kayaların parçalanmasıyla oluşan, genellikle kuvars esaslı granüllü malzemedir. Kültür taşı üretiminde kullanılacak kum hassas bir şekilde seçilmelidir. İçeriğinde kireç barınmamalı aksi takdirde üretilen kültür taşı zamanla terleme yaptıkça kusacaktır. Kültür taşı kullanılan ham maddeler gereği su emme oranı yüksek yapı malzemeleridir. Kum ve çimento ile üretilen kültür taşı dış mekanlarda hava şartlarına maruz kaldıkça suyu emecek ve bahar aylarında emilen su terleme yaparak dışa vuracaktır. Kültür taşı üretiminde kullanılan boya pigmentleri toz halinde çimento ve diğer ham madde karışımlarıyla karıştırılır. Kültür taşı üretiminde kullanılan boya pigmentleri belli reçetelerle çimento ve kum ile harmanlanır.

 

Kültür taşı menşei nedir?

Arkhestone®

 

Kültür taşı üretimi tasarımı ve argesi Türkiye’de dizayn edilip üretilen “Artpietra Kültür Taşı ve Tuğlası” , müşterilerinin talepleri doğrultusunda en iyi ve en çok göze hitap eden ürün dokularıyla başta Türkiye olmak üzere tüm Avrupa ve Orta Doğuya ülkelerine ihracat yapan bir firmadır. Kültür taşı üretimi konusunda Deneyimi ve tecrübesi ile sektörde daima bir numara olmayı hedeflemiş ve hedefinden sapmamıştır.

 

Kültür taşı m2 ağırlığı ve ölçüleri hakkında bilgi verir misiniz? Kültür taşı m2 ağırlıklıları ürünleri üründen değişiklik göstermektedir. Ortalama 1 m2 kültür taşı 45 kg/m2 gelmektedir. Köşe detayı için düşünülmüş köşe taşı mtul ağırlığı ortalama olarak 7 ila 9 kg/mtul dür.

 

İnsan sağlığına zararlı bir madde var mı?

Arkhestone®

Kültür taşı ve kültür tuğlası kansorojen madde içermez ve içeriğinde insan sağlığına zararlı hammadde bulundurmamaktadır. Doğaya ve çevreye vermiş olduğu herhangi bir zarar bulunmamaktadır.

 

Kültür taşı termin süresi nedir?

Arkhestone®

 

Kültür taşı projenizde kullanacağınız ürün ve uygulama metrajınıza bağlı olarak stok durumu mutlaka satış temsilcilerine sorulmalıdır. Kültür taşı üretimi gerçekleşecek ise metrajınıza bağlı ortalama 1 hafta ya da 15 iş günü içerisinde teslimi gerçekleşecektir.

 

Kültür taşı hangi tür yüzeylerde kullanılabilir?


Kültür taşı ya da dekoratif taş duvar kaplama malzemelerini kullanmayı düşündüğünüz duvar zemini üzerinde yapılması gerekilenler;

Kültür taşı kaplanacak duvar zemini eğer alçı, alçıpan, bordex gibi bir metaryal ise, kaplama yapılacak alanda mutlaka toz, yağ ve kir gibi yapışmayı engelleyecek şartlar engellenmelidir. Tozdan arındırılmış temiz yüzeye aderans arttırıcı seffat silikon esaslı su itici kimyasal sürülmelidir.

Kültür taşı uygulanacak alan boyalı zemin ise; Kaplama yapılacak alan boyalı bir zemin ise bu alanda 1-2 cm aralıklarla çekiç yardımı ile zedeleme ve çentikleme işlemi yapılmalıdır. Bu işlemin ardından yüzey tozdan arındırılarak aderans arttırıcı astar malzemeleri ile zemin yapıştırma özelliği arttırılmalıdır.

Kültür taşı Brüt beton üzerine uygulama yapılacak ise; Beton zemin üzerine brüt beton astarı çekilerek zemin güçlendirmesi yapılması gerekmektedir.

Kültür taşı uygulaması yapılacak alanda ısı yalıtımı var ise; Xps ısı yalıtım levhaları döşenmiş olan yüzeyde dübel sayıları arttırılarak galvanizli rabitz teli uygulaması yapılması gerekmektedir. İyi bir kültür taşı uygulaması için bu işlemin ardından rabitz teli kaybolacak şekilde taraklı mala yardımı ile sıva uygulaması yapılaması gerekir. Ardından kültür taşı uygulama işlemine geçilebilir.

Not:. Sıvası yanmış ya da sıvası dökülecek olan duvar zeminlerinde önceden atılmış olan yanmış sıva sökülmeli ve tekrardan sıva çekilerek kültür taşı uygulaması yapılmalıdır.

 
 

Kültür taşı fiyatlandırma kriteri nedir?

Arkhestone®

Uygulamasını planladığınız kültür taşı duvar kaplaması için öncelikle seçilmiş olan duvarın en ve boy ölçülerini almanız gerekmektedir. En çarpı boy üzerinden çıkan kültür taşı m2 ölçü birimi üzerine ortalama olarak % 10 civarında fire payı olarak sipariş verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde uygulamada eksik kalacaktır. Kültür taşı fiyatları uygulama yapılacak alan metrajınıza göre değişecektir. Kültür taşı gruplarında ürün m2 fiyattları , 300,00 TL/m2 – 325,00 TL/m2 arasında değişmektedir. Kültür taşı köşe detayı uygulama fiyatları 195,00 TL/mt – 210,00 TL/mt arasında değişmektedir. Kültür taşı uygulaması yapılacak alandaki yüzey hazırlığı ( Astar, file, rabitz teli uygulaması ) uygulama aşamasında keşif edildiği için haricen fiyatlandırılır.

Kültür taşı uygulaması üzerine aksesuar asılabilir mi?

Arkhestone®

 

Kültür taşı uygulaması üzerine aksesuar asılabilmesi için dikkat edilmesi gerekilen unsurlar. Kültür taşı uygulaması tamamlanmış olan alanlarda derz arasından dübel atılması şartıyla dekorasyon ürünleri asılabilir. Örneğin bir plazma tv duvara dübel vasıtasıyla rahatlıkla asılabilir. Unutulmaması gerekir ki atılacak dübel uzunluğu kültür taşı kalınlığına göre hesaplanması gerekmektedir.

Dekorasyonda Kültür taşı uygulama sıralaması nedir?

Arkhestone®

 

Sağlıklı bir kültür taşı uygulaması için, öncelikle zemin çözümlemesinin yapılmış olması gerekmektedir. İç mekanda kültür taşı uygulaması yapılacak ise dekorasyon yapılacak alanda ilk olarak parke uygulaması yapılmalı ya da parke yüksekliği uygulama aşamasında uygulama ekibimize paylaşılmalıdır. Kültür taşı dekoratif bir ürün olması sebebiyle işlem sırası olarak en son yapılması gereken uygulamalardan biridir.

Kültür taşının Doğal taşa kıyasla avantajları nelerdir?

Arkhestone®

 

Kültür taşı doğal taş kaplamalarına nazaran daha hafif ve ergonomik paketlerle teslim edilmektedir. Kültür taşı uygulama yapılacak yapınıza ağırlık vermeyeceğinden dış cephe kaplamalarında rahatlıkla kullanılmaktadır. Doğal taş yeryüzündeki maden ocaklarından çıkarıldığından katmandan katmana renk farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kültür taşı istenilen renklerde dökümü gerçekleştiğinden uygulama tekrarı yapılmaktadır.