Genel

Ticari Mekan dekorasyonunda İlgi Çekmenin 11 Altın Kuralı

Ticari Mekan dekorasyonunda İlgi Çekmenin 11 Altın Kuralı

Ticari mekanların verdiği hizmetler farklı olsa da dekorasyon önerilerinde ortak noktada buluşurlar. Ticari mekan tasarımı, kaliteyi ve markayı ön plana çıkarmalıdır. Rakipleriniz arasından sıyrılarak daha iyi intiba yaratabileceğiniz fikirler…

 1. Akılda Kalacak Bir Tasarım Bulun

İşletmelerin büyük kısmı tavsiyeler ve önerilerle tanınır. Eğer işletmeniz müşterilerinizin aklında kalırsa, önerilir ve daha geniş kitlelerle buluşabilirsiniz. Tasarımınızda dikkat çekecek renkler veya objeler kullanmaya özen gösterin. Alan içerisinde mutlaka star parçanız olsun ve işletmenizi temsil etsin.

ilginizi çekebilir: Modern Ofis Tasarımında 8 Püf Nokta

 1. Hedef Kitlenizi Tanıyın

İşletmelerin kısıtlı bir kitleye hitap etmesi sorun değil. Hedef kitlenizi tanımanız ve zevklerini bilmeniz, onlar için daha iyi tasarımlar yapmanızı sağlar. Ailelere hitap eden bir ticari mekan dekorasyonu tasarımı mutlaka çocukların ilgisini çekmelidir. Çocuğuyla gelen ailelerin daha uzun zaman geçirmesi için oyun alanlarına yer verebilirsiniz. Rafine zevkleri olan müşteriler, mekanların dekorasyonlarında özgün detaylara dikkat eder. Sıradan tasarımlar yerine müşterilerin kendisine özel tasarlanmış gibi hissedeceği bir alan yaratabilirsiniz.

 1. Ferah Bir Ortam Elde Edin

Kapalı alanların basık olması veya ferah olmaması, müşterilerin uzun süre kalmasını engeller. Tüm ticari işletmelerde ortamın aydınlatması, ışık alması önemlidir. Mekanınızda cam kullanmanız, hem yaz hem kış aylarında ortamın ferah olmasını sağlayacaktır. Eşyalar çok yakın olmamalı, gereğinden fazla mobilya ve obje kullanmamalısınız.

 1. Doğadan Uzaklaşmayın

Özellikle kafe ve restoranlarda doğa ile iç içe yapılan tasarımlar bambaşka bir hava kazanmasını sağlıyor. Verdiğiniz hizmet ne olursa olsun bahçenizi kullanma şansınız varsa değerlendirin. Ticari mekan tasarımı doğayı bozmadan yapıldığında, tek başına fark yaratması için yeterlidir.

ilginizi çekebilir : Göz Alıcı Restoran Dekorları

 1. Markanıza Yer Verin

Mekan içerisinde markanızı temsil eden logo detaylarına yer vermekten çekinmeyin. Duvarlarda logonuz ve isminiz olması, müşterilerin aklında kalmanızı sağlayacaktır. Profesyonel yapılmış bir marka logosu, mekanın daha kurumsal olduğu izlenimini yaratır.

 1. Aydınlatma Aksesuarları ile Fark Yaratın

Aydınlatma armatürleri, kapalı alanların ambiyansını değiştirmenin en etkili yoludur. İşletmeniz küçük veya basık olsa da doğru aydınlatma ile daha iyi bir ortam yaratmanız mümkün. Ticari mekan tasarımı için seçilen aydınlatmalar, alanın genişliğine göre belirlenmelidir.

Led ışıklar, göz yormayan ve modern görünen tasarımlar elde edilmesini sağlar. Aynı zamanda daha ekonomiktir. Tek noktada kullanılan aydınlatmalar yerine duvarların etrafını saran veya mobilyalarda kullanılan armatürleri tercih edebilirsiniz.

 1. Raf Düzenlemesinde Ürünlerinizi Tanıtın

Markanızın ürünleri de logosu kadar göz önünde olmalı ve akılda kalmalıdır. Ticari mekan tasarımı yapılırken dekoratif rafları kullanmaya özen gösterin. Raflarda markanızın başarılı olduğu ürünlerin sergilenmesi, dikkat çekmesi için yeterlidir. Dilerseniz duvarlarda uçan raflar kullanarak ürün yerleştirmesi yapabilirsiniz.

 1. İşinizi Gösteren Tasarımlar Kullanın

Ticari mekan dekorasyonu şık ve modern olması kadar işinizi de yansıtmalıdır. Verdiğiniz hizmetten bağımsız bir estetik arayışı içerisine girmemelisiniz. Örneğin oyun üzerine açılan bir kafe işletiyorsanız, dekorasyon parçalarının vintage olmasına gerek yoktur. Verdiğiniz hizmeti yansıtan ufak dokunuşlara mutlaka yer verin ve gereksiz parçalardan kaçının.

 1. Mekanınız Reklam Unsuru Olsun

Günümüzde her sektörde binlerce rakip firma vardır. Birbirleri ile benzer tasarımları olan mekanlar, tek başına tanınması zor işletmelerdir. Ticari mekan tasarımı özgün olduğunda, doğrudan tasarımla tanınırsınız. Örneğin, yazlık bölgelerde ahşap evlerden söz edilirken benzer tasarımları olan oteller hakkında fazla konuşulmaz. Dış mekan ve iç mekan tasarımı ne kadar farklı olursa, o kadar fazla müşteri çeker.

 1. Rekabetten Sıyrılmaya Çalışın

Rakip firmalarınızın tasarımlarından ilham almak iyi fikir olabilir ancak kopyalamayın. Müşteriyi çeken en önemli etken, mekanın tasarımıdır. Eğer aynı tasarıma sahip rakip firmalar varsa, onlardan ayrı tutulmanız zordur. Birçok kafe benzer tasarıma sahip olduğu için günümüzde butik kafe olarak adlandırılan küçük ve şirin mekanlara daha fazla yönelmeye başladık.

 1. Kalite Her Zaman Fark Yaratır

Ticari mekan tasarımı ne şekilde yapılırsa yapılsın kalite anında fark edilir. Yatırımınızı kaliteye yapmanız, daha iyi sonuçlar almanız için garanti verir. Kaliteli parçalar, müşterilerde farklı etki bıraktığı gibi mekanınız daha kurumsal ve profesyonel görünür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir