DEKORATİF TUĞLA

Tuğla

Tuğla

Tuğla çeşitleri

Tuğlalar tüm dünyada bina ve kaplama için kullanılır. Türkiye’de tuğlalar bir zamanlar kaldırım malzemesi olarak kullanıldı ve şimdi bir yol malzemesinden ziyade dekoratif bir yüzey olarak daha yaygın olarak kullanılıyor. Tuğlalar genellikle düz olarak döşenir ve genellikle stabilitesini ve gücünü arttırmak için bir yapı oluşturarak bağlanır. Bunların birçoğu yaklaşık 6 cm uzunluğunda ve 1,5 cm kalınlığında olan çeşitli tuğla tipleri vardır.

Tuğla

Duvarcılıkta Kullanılan Çeşitli Tuğla Çeşitleri Vardır:
1- Kil Tuğla
2- Kum Kireç Tuğlaları (Kalsiyum Silikat Tuğlalar)
3- Mühendislik Tuğlaları
4- Beton Tuğlalar
5- Uçucu kül Kil Tuğlalar

Tuğlalar, kısmen önemli özelliklerinden dolayı inşaat endüstrisinde kaplama olarak kullanılmakta ve sadece uygun fiyatlı bir seçenek olabileceği için kullanılmaktadır. Aşağıda en yaygın kullanılan tuğla türlerinin faydalarını ve uygulamalarını özetliyoruz.

Ortak Yanmış Kil Tuğlalar

Ortak yanmış kil tuğlalar kalıplara basılarak oluşturulur. Daha sonra bu tuğlalar kurutulur ve bir fırında ateşlenir. Ortak yanmış kil tuğlalar genel çalışmalarda özel çekici görünümleri olmadan kullanılır. Bu tuğlalar duvarlarda kullanıldığında, sıva veya sıva gerektirir.

Kum Kireç Tuğlaları

Kum kireç tuğlaları, kum, uçucu kül ve kirecin karıştırılması, ardından ıslak karıştırma sırasında kimyasal bir işlemle yapılır. Karışım daha sonra tuğlayı oluşturan basınç altında kalıplanır. Bu tuğlalar, kil tuğlalara göre avantajlar sunabilir:

Renkleri normal kırmızımsı renk yerine gri renktedir.
Şekilleri muntazamdır ve sıva gerektirmeyen daha pürüzsüz bir son sunar.
Bu tuğlalar, yük taşıyıcı bir üye olarak mükemmel bir güç sunar.

Mühendislik Tuğlaları Nelerdir?

Mühendislik tuğlaları, tuğlaların mukavemeti ve su emilimini sınırlandırmasını sağlayan, yoğun ve güçlü bir tuğla oluşturan son derece yüksek sıcaklıklarda üretilen tuğlalardır. Mühendislik tuğlaları, mükemmel yük taşıma kapasitesi, nem geçirmez özellikler ve kimyasal direnç özellikleri sunar. Bu tuğlalar belirli projelerde kullanılır ve normal veya geleneksel tuğlalardan daha pahalıya mal olabilir.

Beton Tuğlalar

Beton tuğlalar sağlam betondan üretilmiştir ve evsahipleri arasında çok yaygındır.Beton tuğlalar genellikle cephelere, çitler içine yerleştirilir ve mükemmel bir estetik mevcudiyet sağlar. Bu tuğlalar, üretimi sırasında pigmentli olarak farklı renkler sağlamak için üretilebilir.

Uçucu Kül Kil Tuğlaları

Uçucu kül kil tuğlaları yaklaşık 1000 derece C de kil ve uçucu kül ile üretilir. Bazı çalışmalar, tuğlaların neme ve suya temas ettiğinde, tuğlaların genişlemesine neden olarak, bu tuğlaların kötü ürün çıkışlarında başarısız olma eğiliminde olduğunu göstermiştir.

Tuğla İnşaat Neden Popülerdir?

Tuğlalar inşaatın bir parçası olarak kullanıldığında birçok avantaj vardır. Aşağıdaki liste, diğer inşaat malzemeleri yerine tuğla kullanıldığında en yaygın avantajlardan bazılarını sunmaktadır.

Estetik : Tuğlalar çeşitli dokular dahil olmak üzere doğal ve çeşitli renkler sunar.
Dayanıklılık: Tuğlalar mükemmel yüksek basınç dayanımı sunar .
Porozite: Nemi serbest bırakma ve emme kabiliyeti, tuğlaların en önemli ve kullanışlı özelliklerinden biridir, yapıların içindeki sıcaklık ve nem düzenler.
Yangından Korunma: Doğru şekilde hazırlandığında, bir tuğla yapısı 6 saat yangın dayanımına sahip olabilir.
Ses Zayıflatma: Tuğla ses yalıtımı normalde 4.5 inçlik bir tuğla kalınlığı için 45 desibel ve dokuz inç kalınlıkta bir tuğla için 50 desibeldir .

İzolasyon: Tuğlalar diğer yapı malzemeleri ile karşılaştırıldığında normal ısı yalıtımının üzerinde sergileyebilir. Tuğlalar, ısıyı soğurma ve yavaş yavaş bırakma yetenekleri nedeniyle bir yapının sabit iç sıcaklıklarını düzenlemeye ve muhafaza etmeye yardımcı olabilir. Bu şekilde tuğlalar, oduna kıyasla enerji tasarrufunun% 30’undan daha fazla enerji tasarrufu sağlayabilir.
Aşınmaya Dayanıklı: Bir tuğla çok güçlüdür, bileşimi mükemmel aşınma direnci sağlar.
Efloresans: Suda çözünebilir tuzlar çözündüğünde beton yapılar ve yüzeyler üzerinde emploresans formları görünür bir pisliği oluşturan yüzeyler üzerinde biriktirilir ve biriktirilir.

Dayanıklılık: Tuğla son derece dayanıklıdır ve belki de bugüne kadar en dayanıklı insan yapımı yapısal yapı malzemesidir .

Diğer Tuğla Çeşitleri

Tuğlalar, geometri veya şekline bağlı olarak da sınıflandırılabilir. Birkaç isim için taban, yer, çıkma, takoz ve içi boş tuğla şeklinde tuğlalar vardır. Bunların her biri, doğru yerde doğru tuğlaya sahip olmanızı sağlayan benzersiz bir işlev ve özelliğe de sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir